Kto, jeśli nie on, rozwiąże sprawę?

Londyn spowija gęsta mgła. Nieomal po omacku kierujemy swoje kroki do domu przy Baker Street 221b. Zastajemy go tutaj siedzącego przy kominku i palącego fajkę. To właśnie on, najsłynniejszy detektyw świata, Sherlock Holmes. Niezapomniany bohater, który rozwiązuje skomplikowane zagadki kryminalne metodą dedukcji, nieustannie okazując się lepszym od londyńskich stróżów prawa. Jego arcyciekawe sprawy możemy śledzić za sprawą talentu pisarskiego Arthura Conana Doyle’a, który stworzył postać słynnego detektywa.

Conan Doyle urodził się w Edynburgu, z wykształcenia był lekarzem okulistą. Chociaż swoje ambicje literackie wiązał z powieściami przygodowymi, to Sherlock Holmes zapewnił mu renomę klasyka powieści sensacyjno-kryminalnej. Holmes pojawia się w powieściach „Studium w szkarłacie”, „Znak czterech”, „Pies Baskerville’ów”, „Dolina trwogi” oraz w różnych opowiadaniach. W Polsce nakładem wydawnictwa Rea ukazało się kompletne wydanie zawierające wszystkie utwory, w których pojawia się słynny detektyw pt. „Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa”. Przygody Sherlocka Holmesa znalazły się na pierwszym miejscu na liście 100 najlepszych kryminałów wszech czasów stworzonej przez zrzeszenie amerykańskich autorów Mystery Writers of America.

Oprócz powieści kryminalnych Conan Doyle tworzył także literaturę przygodową, m.in. „Zaginiony świat” oraz literaturę grozy, m.in. „Dziwne zjawiska”, „Igranie z duchami”. Dużo wiadomości o jego życiu dostarczają nam autobiograficzne „Wspomnienia i przygody”. 22 maja 2024 r. przypada 160. rocznica urodzin tego szkockiego pisarza.