Polecamy

Akwarium : opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u / Tomasz Potkaj.


Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81342
Książka Tomasza Potkaja to pierwsza całościowa opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u. Autor wnikliwie śledzi losy instytucji zrzeszającej największe postaci polskiej literatury XX wieku i literatów zapomnianych, dzięki którym jednak obracały się biurokratyczne tryby. Sięgając do dokumentów z debat i zjazdów, związkowych archiwów i opowieści samych pisarzy, tworzy wciągającą opowieść o epoce, w której polityka i sztuka tworzyły bliskie, ale często niebezpieczne związki.


Aleksander Sołżenicyn : prorok i dysydent / Boris Sokołow ; przełożyła Marta Głuszkowska.


Warszawa : Prószyński i S-ka, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81320
Boris Sokołow przedstawia nie plotki i opinie, ale rzeczywisty wkład Sołżenicyna w sferę literacką i społeczno-polityczną Rosji. Autor biografii ukazuje dramatyczne wydarzenia z życia pisarza: przesłuchania, uwięzienie i zesłanie oraz próbę samobójczą jego pierwszej żony. Otrzymanie Nagrody Nobla, której nie mógł odebrać bez ryzyka wydalenia z kraju, a także historię publikacji słynnych dzieł - "Oddziału chorych na raka" i "Archipelagu Gułag". Prześladowania, wyrzucenie z ojczyzny i pozbawienie obywatelstwa. A potem wreszcie wielki powrót, nagrody i "namaszczenie" przez Władimira Putina.

Co nas drażni, co nas wkurza / Joe Palca, Flora Lichtman ; tłumaczenie Olga Siara ; przedmowy do polskiego wydania Artur Andrus, Tomasz Grzyb ; ilustracje do polskiego wydania Marcin Wicha.


Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2017. Wypożyczalnia Zamość 81343
Istnieją dźwięki, zapachy i zachowania innych ludzi, które budzą w nas ogromną irytację. Jedyną rzeczą, której wówczas chcemy, jest natychmiastowe przerwanie drażniącej sytuacji. Joe Palca i Flora Lichtman sięgnęli do badań i teorii by wyjaśnić, dlaczego na niektóre bodźce reagujemy silną awersją. Wydzielina skunksa, która kojarzy nam się z zapachem zepsutego jedzenia, zgrzyt paznokci na tablicy, który kojarzy nam się z krzykiem – te irytujące bodźce mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Nieprzyjemne doznania łączą się w ich przypadku z reakcjami awersyjnymi, wykształconymi w toku ewolucji, żeby utrzymać nas przy życiu. Czynniki, które budzą w nas irytację, kojarzą nam się z czymś, czego organizm każe nam unikać, dlatego wyzwalają silną reakcję. To kwestia pomylonej tożsamości – nie potrafimy rozróżnić prawdziwego zagrożenia od czegoś, co je naśladuje.


Elżbieta i Małgorzata : prywatny świat sióstr Windsor / Andrew Morton ; przełożyła Emilia Skowrońska.


Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81346
Biografia autora bestsellerów „New York Timesa”. Idealna dla fanów The Crown. W dzieciństwie i młodości były najbliższymi sobie osobami i najlepszymi przyjaciółkami. Kiedy jednak zrządzeniem losu ich wuj Edward VIII postanowił abdykować, relacje między Elżbietą a Małgorzatą uległy drastycznej zmianie. Małgorzata już zawsze musiała dygać przed siostrą, którą nazywała dotąd „Lillibet”, i spełniać jej życzenia. Elżbieta patrzyła na wybryki młodszej siostry ze stoickim rozbawieniem, ale walka Małgorzaty o znalezienie sobie miejsca i pozycji w królewskim systemie – a także to, że niekiedy nie umiała sprostać jego oczekiwaniom – często były źródłem spięć i nieprzyjemności. Ta fascynująca książka bada relacje sióstr na przestrzeni lat: od idylli wczesnego, odizolowanego od świata życia, poprzez trudne lata wojny, aż po rozejście się ich dróg po śmierci ojca i wstąpieniu Elżbiety na tron. Andrew Morton dzięki swojej wyjątkowej pozycji na dworze królewskim zapewnia wgląd w życie tych dwóch jakże różnych sióstr – jednej pełnej obowiązku i odpowiedzialności, drugiej pełnej buntu i niezgody – oraz opisuje trwały wpływ, jaki wywarły na Koronę, rodzinę królewską i sposoby jej dostosowania się do zmieniających się obyczajów XX wieku.

 

Godziny wychowawcze z nastolatkami : scenariusze zajęć / Anna Radwańska, Anita Sołtys.


Warszawa : Difin, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81276
Publikacja zawiera materiały do pracy na godzinach wychowawczych w szkołach ponadpodstawowych, zgodne z podstawą programową. Tematyka scenariuszy zajęć odpowiada zainteresowaniom młodzieży na tym etapie kształcenia, gdyż obejmuje problemy, z jakimi borykają się młodzi ludzie, m.in. takie jak: szacunek oraz kultura dyskusji; uzależnienie; zaburzenia odżywiania; cyberprzemoc; bezpieczeństwo w internecie; tolerancja i akceptacja; transpłciowość; stres oraz techniki relaksacyjne; zdrowy tryb życia; asertywność; samoświadomość w życiu człowieka; samorozwój; depresja, nerwice i inne choroby cywilizacyjne.


Jak myśleć o sobie lepiej / Brianna Wiest ; przełożyła Kinga Markiewicz.


Poznań : Filia, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81306
Nie akceptuj życia, które nie daje ci szczęścia. Gdy pozbywamy się tego, co dla nas niedobre, tworzymy nową przestrzeń do odkrywania, co nam służy. Wielu ludzi jest zdania, że aby pokochać innych, najpierw trzeba pokochać samego siebie, ale prawda jest taka, że jeśli nauczysz się kochać innych, pokochasz też siebie. To wymaga niesamowitej odwagi: trzeba odłożyć dumę na bok i zobaczyć świat takim, jaki jest.. To książka o uważności i czułości dla siebie, odkrywaniu swoich prawdziwych potrzeb, rozpoznawaniu emocji i radzeniu sobie z nimi.

Królowa Elżbieta / Maria Isabel Sánchez Vegara ; ilustracje Melissa Lee Johnson.


Warszawa : Smart Books Euro-focus M. Tokarczyk, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81350
W dzieciństwie mała Lilibet marzyła o spokojnym życiu na wsi. Kochała psy, konie, a najbardziej swoją rodzinę. Kiedy jej ojciec nieoczekiwanie został królem, ona stała się następczynią tronu, a jej życie zupełnie się zmieniło. Rozpoczęła przygotowania do nowej roli i już w wieku 27 lat została koronowana jako Elżbieta II, Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz głowa Wspólnoty Narodów. Podczas długiego panowania odwiedziła ponad 110 krajów na sześciu kontynentach, poznała 15 kolejnych brytyjskich premierów, 13 prezydentów USA i wielu innych przywódców z całego świata. Żona księcia Filipa, matka czworga dzieci, babcia i prababcia, uwielbiała naturę i swoje psy corgi. Przez ponad 70 lat niestrudzenie pełniła misję podtrzymywania tradycji i stopniowej modernizacji brytyjskiej monarchii, poświęcając życie koronie i stając się jej symbolem.

 

Ocalona z Auschwitz : pójdę za tobą na koniec świata : prawdziwa historia / Nina Majewska-Brown.


Warszawa : Wydawnictwo Świat Książki, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81316
1 września 1941 roku w niemieckim mundurze z pistoletem w kieszeni i na rowerze ucieka z Auschwitz Jan Nowaczek. Los sprawia, że ratując się przed pościgiem, trafia do mieszkających w pobliżu Franciszki i Wawrzyńca Kuligów. Mimo obawy o własne życie rodzina pomaga zbiegowi. Jakież jest ich zdziwienie, gdy po kilku miesiącach Nowaczek ponownie pojawia się w ich domu w towarzystwie esesmanów, zdradzając osoby które pomogły mu w ucieczce. W rezultacie do obozu trafia Franciszka w dziewiątym miesiącu ciąży, jej siostra Stefania i kilka innych osób. By ocalić ukochaną żonę, zrozpaczony Wawrzyniec podejmuje najtrudniejszą z decyzji: pójdzie do obozu by, zamienić się z Franciszką na życie.

 

Polszczyzna : 200 felietonów o języku / Jan Miodek.


Kraków : Wydawnictwo Znak, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81318
Zbiór felietonów profesora Jana Miodka m.in. o wyższości kartofla nad ziemniakiem, o tym, kim są milenialsi ze Zbawixa, i jak to w końcu jest z tymi psycholożkami. O kryzysie wołacza, odwrocie celownika i innych językowych rozkminach. Przede wszystkim zaś o stanie współczesnej polszczyzny i o tym, jak profesor to wszystko ogarnia.


Próbowałam już wszystkiego : jak radzić sobie z niesfornym dzieckiem bez bicia i krzyku / Isabelle Filliozat ; ilustracje Anouk Dubois.


Kraków : Wydawnictwo Esprit, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81321
Problemy wychowawcze? To prostsze, niż myślisz! Twój syn grymasi? Twoja córka znowu wpadła w furię? Twoje dziecko okłamało cię z miną zawodowego pokerzysty lub zaklęło niczym odrażający gangster z kultowego westernu? A może nieustannie wdaje się w bójki? Wychowywanie kilkuletniego dziecka to nie lada wyzwanie. Dzięki tej książce dowiesz się m.in.: - Czemu warto zostawić dziecku swoje zdjęcie albo chusteczkę, gdy idzie do przedszkola? - Dlaczego, kiedy dziecko dostaje ataku furii, należy je mocno przytulić? - Dlaczego lepiej jest mówić dziecku: „stop” zamiast „nie”? - Czemu dobrze jest zachęcać dziecko do mówienia: „a niech to”? Jeśli sądzisz, że próbowałaś/łeś już wszystkiego, a mimo to nadal nie wiesz, w jaki sposób poradzić sobie z niegrzecznym, wrzeszczącym wniebogłosy dzieckiem, sięgnij po ten wyjątkowy, przejrzysty poradnik – rozwiązania problemów wychowawczych są o wiele prostsze, niż myślisz. Autorka dowodzi, że to, co zwykle bierzemy za marudzenie i bezpodstawną agresję, wynika najczęściej z określonego etapu rozwoju mózgu i psychiki dziecka.

Tylko smutek jest piękny : opowieść o Mieczysławie Koszu / Krzysztof Karpiński.


[Kraków] : Wydawnictwo Literackie, [2019]. Wypożyczalnia Zamość 81283
Mieczysław Kosz – cudowne dziecko, talent muzyczny światowego formatu, niewidomy pianista zmarły tragicznie w wieku 29 lat. Oto nowe, rozszerzone wydanie pierwszej, kultowej wśród fanów jazzu biografii legendarnego pianisty. To właśnie książka Krzysztofa Karpińskiego „Tylko smutek jest piękny…” zainspirowała Macieja Pieprzycę do stworzenia głośnego filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.