PAMIĘĆ JAKO ŚWIADECTWO

W dniu 28 kwietnia 2026 roku w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się spotkanie autorskie z prof. Sabiną Bober, autorką książki „Pamięć jest naszym obowiązkiem. Upamiętnianie Żydów na terenie województwa lubelskiego”. Wydarzenie poświęcone było tematyce pamięci historycznej losów społeczności żydowskiej na terenie województwa lubelskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości. W wydarzeniu uczestniczyła Pani Renata Miziuk – wiceburmistrz Urzędu Miasta Tomaszowa Lubelskiego, dr Dorota Mach – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu oraz wicedyrektor Anetta Sienkiewicz, przedstawiciele tomaszowskich placówek kulturalno-oświatowych i młodzież szkolna II Liceum Ogólnokształcącego im. generała Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim.

Główną częścią spotkania była rozmowa z autorką, którą poprowadziła dr Dorota Mach.
Prof. Sabina Bober opowiadała o swojej publikacji, inspiracjach badawczych oraz działaniach, jakie podjęła, dokumentując losy Żydów w województwie lubelskim. Autorka zwróciła szczególną uwagę na znaczenie refleksji nad pamięcią historyczną jako moralnym obowiązkiem współczesnych pokoleń. Wskazała na rolę edukacji w przekazywaniu wiedzy o przeszłości oraz potrzebę przeciwdziałania zapomnieniu.

Spotkanie zakończyło się wpisem do kroniki oraz indywidualnymi rozmowami z autorką.

Gość spotkania prof. Sabina Bober i prowadząca dr Dorota Mach

Gość spotkania prof. Sabina Bober i prowadząca dr Dorota Mach

Zaproszeni goście siedzą w sali czytelni biblioteki

Uczestnicy spotkania oglądają prezentowany film

Na zdjęciu utorka pani prof. Sabina Bober

Zdjecie młodzieży, uczestników spotkania

Na zdjęciu utorka pani prof. Sabina Bober wpisuje się do kroniki

Podziękowania dla autrorki. Wręczanie kwiatów.