Światowy Dzień Brailleʹa

Z okazji Światowego Dnia Braille’a Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu Filia w Hrubieszowie odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Terapeutycznego Leśna Polana w Hrubieszowie.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że data 4 stycznia, kiedy to przypada Światowy Dzień Braille'a, nie jest przypadkowa. To właśnie w tym dniu w roku 1809 urodził się Louis Braille, wynalazca pisma dotykowego dla niewidomych, który w wieku 3 lat stracił wzrok na skutek wypadku w warsztacie jego ojca.
Scenariusz zajęć został przygotowany na podstawie „Czarnej książki kolorów” Meneny Cottin. Jest to opowieść o niewidomym chłopcu, Tomku, który potrafi dotknąć, usłyszeć, spróbować kolorów. Książka jest prawie cała czarna, na czarnych stronach są czarne ilustracje, czarny Braille. Przedszkolaki mogły dokładnie obejrzeć książkę, przyjrzeć się wypukłym ilustracjom. Spotkanie zorganizowane wokół „Czarnej książki kolorów” było też doskonałym sposobem na rozpoczęcie rozmowy z dziećmi o widzeniu i niewidzeniu, odmienności czy niepełnosprawności.
Poprzez zabawę dzieci uczyły się patrzenia na świat „oczami” osób niewidomych, czyli jak można patrzeć nie widząc. Jak wytłumaczyć osobie niewidomej pojęcie koloru? Otóż można to zrobić na zasadzie skojarzeń. I tak dzieci losowały kartkę z określonym kolorem, następnie mówiły „Ten kolor kojarzy mi się z…”, a pozostali uczestnicy zajęć zgadywali co to za kolor.
Przedszkolaki wspaniale się bawiły.

Dziękujemy za miłe spotkanie!

 

 

Na zdjęciu prowadzący zajęcia

Na zdjęciu prowadzący zajęcia1

Na zdjęciu przedszkolaki z książką podczas zajęć

Na zdjęciu przedszkolaki z książką podczas zajęć

Na zdjęciu prowadzący zajęcia, opiekun grupy oraz przedszkolaki z książką podczas zajęć

Na zdjęciu prowadzący zajęcia oraz przedszkolaki z książką podczas zajęć