Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę – mówił Józef Piłsudski. Jeden z ojców polskiej niepodległości przyszedł na świat w zubożałej rodzinie ziemiańskiej w Zułowie na Litwie. 5 grudnia przypada 155 rocznica urodzin Wodza.
Piłsudski studiował medycynę na Uniwersytecie w Charkowie. Był pod wpływem rosyjskiej organizacji rewolucjonistów „Narodnaja Wola”, która planowała zamach na cara Aleksandra III. W związku z wykryciem spisku został aresztowany w Wilnie i zesłany na 5 lat na Syberię (1887-1992).
Po odbyciu kary związał się z Polską Partią Socjalistyczną (PPS). Pełnił funkcję redaktora nielegalnie wydawanego czasopisma „Robotnik”. Po wybuchu I wojny światowej za zgodą władz austriackich pełnił polityczne zwierzchnictwo nad Legionami Polskimi, skierowanymi do walki z Rosją. Był dowódcą I Brygady, która odnosiła spektakularne sukcesy na froncie rosyjskim. Do historii przeszła pieśń My, Pierwsza Brygada śpiewana przez legionistów Piłsudskiego, która obecnie pełni funkcję Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Piłsudski pełnił funkcję Naczelnika Państwa (1918-22). Jako Naczelny Wódz kierował wojskiem w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej (1919-22), która uchroniła Europę przed zalewem bolszewizmu. Po 1922 roku wycofał się z życia publicznego, jednak w 1926 roku powrócił dokonując przewrotu majowego i obejmując faktyczną władzę w państwie. Dwukrotnie był premierem RP, a ponadto do końca życia pełnił funkcję Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.
Józef Piłsudski został pochowany na Wawelu, a jego serce spoczęło w grobie matki na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Już za życia był owiany legendą jako postać, która znacząco przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Był odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, Virtuti Militari, Polonia Restituta, Krzyżem Niepodległości z mieczami i Krzyżem Walecznych. W dwudziestoleciu międzywojennym odegrał decydujący wpływ na kształt polskiej polityki wewnętrznej i zewnętrznej.