Niebieski mundurek w Pułtusku

Jak wyglądała szkoła w XIX wieku? Tego możemy dowiedzieć się sięgając po książkę Wiktora Gomulickiego „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Jest to powieść młodzieżowa, w której autor, ukryty pod postacią głównego bohatera, opisał swój pobyt w szkole powiatowej w Pułtusku w latach 1858–64. W książce poznajemy szkołę pod zaborem rosyjskim oraz atmosferę powiatowego miasteczka.

W swojej twórczości Gomulicki wiele miejsca poświęcił też Warszawie. Jest ona tłem jego powieści historycznych „Cudna mieszczka” oraz „Miecz i łokieć”, w tej drugiej drobiazgowo nakreślił życie stolicy za panowania Zygmunta III Wazy. O Warszawie pisał również wiersze, szkice, obrazki, felietony, gawędy, przyczynki historyczne, m.in. „Opowiadania o starej Warszawie”.

Współpracował z licznymi czasopismami, m.in. „Kurierem Warszawskim”, „Kurierem Codziennym”, „Muchą”, „Kolcami”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Prawdą”, „Świtem”, „Krajem” i innymi. Był mistrzem małych form prozatorskich, tworzył liczne i cenione opowiadania oraz nowele, np. „Pod parasolem”, „Chałat”, „We mgle”. Realizował się też jako krytyk i eseista. Był jednym z pierwszych, który poznał się na wielkości Cypriana Kamila Norwida. Pisał o Krasickim, Słowackim, Cyganerii Warszawskiej. Został uhonorowany w 1918 roku nagrodą literacką im. Elizy Orzeszkowej. Doczekał czasów wolnej Polski, zmarł w lutym 1919 roku. W bieżącym roku obchodzimy 175. rocznicę jego urodzin.