Książki dla dzieci

Konkurs im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży prowadzony jest od 2006 r., a jego kolejne edycje są ogłaszane co trzy lata. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach wiekowych: do 6 lat, 6-10 lat, 10-14 lat.

Laureatami V Jubileuszowego Konkursu im. Astrid Lindgren są:

 

W Kategorii wiekowej do 6 lat:

I nagroda:

Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej / Małgorzata Kur ; ilustracje Anna Simeone.
Poznań : Papilon, © 2020. Nr inw. 78835
Opowieść detektywistyczna, w której przygoda goni przygodę, a bohaterowie przekonują się, że pomysłowość i współpraca są bardzo ważne.

II nagroda:

Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą? / Katarzyna Zielińska ; ilustracje Iwona Cała.
Poznań : Papilon, © 2020. Nr inw. 78826
Opowieść o tym, co dzieje się w przedszkolu... nocą. Wtedy, gdy dziecięce rysunki ożywają, a ich bohaterowie wędrują przed siebie na spotkanie przygody. Zarazem - spora dawka wiedzy o niedźwiedziach.

III nagroda:

Pan Kudłaty i Cztery Łapy / Iwona Czarkowska ; ilustracje Monika Rejkowska.
Poznań : Papilon, © 2020. Nr inw. 78867
W przytulisku dla zwierząt Cztery Łapy zaskakują nie tylko zwierzaki i dzieciaki, ale i pewien... troll, Kudłaty... Opowieść o tym, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje.

W kategorii wiekowej 6-10 lat:

I nagroda:

Selfie ze stolemem / Krzysztof Kochański ; ilustracje Zosia Dzierżawska.
Łódź : Literatura, 2020. Nr inw. 78877
W Kaszubskim Lesie żyją stolemy znane z legend istoty większe od ludzi. Jednym z nich jest Stolko, który mieszka z rodziną w jaskini. Pewnego dnia postanawia bez zgody rodziców zrobić sobie wycieczkę do lasu, gdzie spotyka małą dziewczynkę. Rezolutna Zosia ucieka przez zbirami, którzy porwali ją i szukają w lesie skarbów. Stolko postanawia jej pomóc, lecz wkrótce razem wpadają w tarapaty. Czy wyjdą z nich cało? Czy ludzie są tacy straszni, jak słyszał Stolko? I czy stolemy zjadają ludzi, jak mówiono Zosi?

II nagroda:

Gwiazda z pierwszego piętra / Barbara Kosmowska ; [okładka i ilustracje: Monika Pollak].
Łódź : Literatura, 2020. Nr inw. 78836
Helena straciła siostrę, Mikołaja opuścił ojciec. Oboje nie mieli wpływu na to, że ich życie zmieni się nie do poznania i nigdy już nie będzie takie jak dawniej. Dwójkę sąsiadów połączy niewinne nieporozumienie, dające początek przedziwnej przyjaźni, ale czy ta więź przetrwa czyhające na nią problemy? Czy słońce i księżyc mogą świecić jednocześnie na tym samym niebie? I czy zawsze warto marzyć i mieć nadzieję... do końca?

III nagroda:

Mój kumpel Jeremi / Ewa Martynkien ; [okładka i ilustracje: Artur Nowicki].
Łódź : Literatura, 2020. Nr inw. 78186
Czwarta klasa to dla Oskara i jego przyjaciela Jeremiego zupełnie nowy rozdział w życiu. Trzeba zacząć wszystko od początku. No prawie wszystko, bo przecież to, co najważniejsze, czyli przyjaźń, zostaje. Przynajmniej tak się im obu wydaje. Pewnego dnia Oskar wpada w kłopoty i decyduje się ukryć to przed Jeremim. To jego wielki SEKRET. Gdzie kończy się tajemnica i zaczyna kłamstwo? Czy dobrze jest nie mówić prawdy bliskim, zwłaszcza gdy jest się samemu w niebezpieczeństwie? „Mój kumpel Jeremi” to ciepła, pełna humoru opowieść o tym, co w bliskich relacjach jest najważniejsze.

Wyróżnienia równorzędne:

Urodziny / Joanna Jagiełło ; [okładka i ilustracje: Małgorzata Kwapińska].
Łódź : Literatura, 2020. Nr inw. 78214
Na urodziny Majka zaprosiła prawie całą klasę. Prawie, bo przy rozdawaniu zaproszeń świadomie pominęła Jessikę, Grubego i Morusa. Co za okropna sytuacja. Każde z nich jakoś sobie z nią radzi. Czy mają szansę znowu poczuć się dobrze w swojej klasie? Książka o tym, że ostatni będą pierwszymi. I że kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. I o tym, że to my decydujemy, jaki jest świat wokół nas. Nawet mając zaledwie kilkanaście lat.

W kategorii wiekowej 10-14 lat:

I nagroda:

Lato na RODOS / Katarzyna Ryrych.
Warszawa : Nasza Księgarnia, 2020. nr inw. 78852
Turet wymachuje rękami i zaczyna każde zdanie od: "Uh-duh-duh". Porszak nie lubi się przytulać i układa kamienie od największego do najmniejszego. Został tak nazwany przez Tureta, który kiedyś usłyszał, że jego przyjaciel "ma auto". Ale to jeszcze nie wszyscy mieszkańcy RODOS, czyli Rodzinnych Ogródków Działkowych (Ogrodzonych Siatką). W Dziczy, czyli najbardziej niedostępnym i zarośniętym zakątku ogródków, chłopcy spędzają lato w towarzystwie Gabaryta, Pandy, Szmirabelli oraz pracującego nad eliksirem szczęścia Wuja Kukułki. To dzięki nim mogą wreszcie poczuć się "normalnie". Chociaż czy normalność w ogóle istnieje? Może została wymyślona przez ludzi, którzy nie potrafią dostrzec sensu w układaniu kamieni?

II nagroda:

Wstydu za grosz! / Zuzanna Orlińska.
Warszawa : Nasza Księgarnia, 2020. Nr inw. 78894
Historia dwóch niezwykłych kobiet, które każda na swój sposób próbują walczyć z presją społeczną. Nastoletnia Julianka bardzo się różni od koleżanek z klasy i jest przekonana, że ma więcej z zębiełka niż ze zmysłowej tygrysicy. Z kolei jej przebojowa babcia Delfina to reżyserka, która czuje, że zaczyna być dyskryminowana ze względu na wiek. Z braku lepszych propozycji Delfina postanawia poprowadzić warsztaty teatralne dla koła seniorów w gminnym domu kultury. Gdy zapada decyzja o wystawieniu sztuki, starsza pani nie ma wątpliwości, że muszą to być Dziady a może po prostu Dziadki?

III nagroda:

Tam, gdzie zawracają bociany / Joanna Jagiełło.
Warszawa : Nasza Księgarnia, 2020. Nr inw. 78883
Szymon nie potrafi sobie poradzić z widmami przeszłości. Obwinia się o to, że jego przyjaciel jest w śpiączce. Ale dziadek, do którego chłopak jedzie na wakacje, również nie może zapomnieć o strasznym błędzie z młodości. Tymczasem w ruinach spalonego szpitala psychiatrycznego ktoś kładzie kwiaty i zapala znicze. Szymon i jego nowa koleżanka Lena szybko odkrywają, że w Bocianach Małych nic nie jest takie, jakie się wydaje. Kto szuka zemsty? Czym jest prawdziwa odwaga? Czy dawne tragedie mogą położyć się cieniem na teraźniejszości?