Poradniki

ADHD u dorosłych : jak ułatwić sobie życie i uspokoić myśli / Sabine Bernau ; przekład: Magdalena Labiś.

Kraków : Mando, © 2022. Wypożyczalnia Zamość 81009
Autorka omawia wyczerpująco, czym jest ADHD i jaki jest aktualny stan wiedzy na jego temat;
podkreśla znaczenie terapii psychologicznej i farmakologicznej w łagodzeniu objawów ADHD; daje praktyczne wskazówki, jak zarządzać emocjami, znaleźć porozumienie z członkami rodziny i współpracownikami, stworzyć bliską relację z partnerem bez objawów ADHD; dostarcza prostych rozwiązań poprawiających organizację codziennych zajęć; zamieszcza arkusze do samoobserwacji poszczególnych typów ADHD oraz materiały do pracy własnej.

Bądź pewny siebie! : poradnik dla introwertyka / S. J. Scott, Rebecca Livermore ; przekład: Joanna Sugiero.

Gliwice : Sensus, copyright 2022. Wypożyczalnia Zamość 81011
Jeśli jesteś introwertykiem, możesz pozostać w zgodzie ze swoją naturą i osiągać własne cele z licznymi sukcesami. Dzięki tej książce dowiesz się, jak sobie z tym szybko i skutecznie poradzić. W tym niewielkim przewodniku znajdziesz mnóstwo pożytecznych informacji, dzięki którym określisz mocne i słabe strony swojej osobowości. Zapoznasz się też ze wskazówkami, jak najlepiej wykorzystać swoje atuty. Dowiesz się także, z jakimi wyzwaniami zmagają się introwertycy, skąd się biorą problemy i nieporozumienia, a także jak skutecznie poradzić sobie z tymi sytuacjami. Autorzy opisują czym jest introwersja i przedstawiają skuteczne strategie pokonywania trudności wynikających z introwertyzmu.

Radość życia czyli Jak zwyciężyć depresję : terapia zaburzeń nastroju / David D. Burns ; przedmowa Aaron T. Beck ; tłumaczenie Robert Filipowski.

Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81029
Książka zawiera proste i sprawdzone przez naukę zasady i techniki, które umożliwią sterowanie i kontrolę nad wahaniami nastroju i autodestrukcyjnymi zachowaniami oraz pokażą, jak rozwinąć w sobie pozytywne nastawienie do życia. Czytelnik dowie się, jak działają nowoczesne i skuteczne metody zmiany nastroju, jak wychodzić z depresji i zmniejszać poziom dojmującego lęku. Ta książka pomoże rozpoznać, co powoduje wahania nastroju. Podpowie jak zdusić w zarodku negatywne uczucia, pozbyć się poczucia winy, radzić sobie z wrogością i krytyką, pokonać uzależnienie od miłości i aprobaty innych.