Dla rodziców

Edukacja domowa dzieci w spektrum autyzmu : nastaw się na sukces / Wendela Whitcomb Marsh, Siobhan Marsh ; przekład: Juliusz Okuniewski.

Gdańsk : Harmonia Universalis - Grupa Wydawnicza Harmonia, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81014, Wypożyczalnia Tomaszów Lubelski 45124
Książka zapewni rodzicom narzędzia niezbędne w edukacji domowej dzieci. Dzięki niej dowiedzą się, jak zaplanować lekcje w domu, aby w pełni wykorzystać rytm dnia i mocne strony dziecka, jak stworzyć okazje do nauki dzięki wprowadzeniu różnorodnych, zabawnych zajęć. Rodzice poznają jak sprawić, żeby zdobywanie wiedzy i umiejętności przychodziło naturalnie i jak dostosować metody do charakteru i osobowości dziecka. Wskazówki zawarte w poradniku przydadzą się również podczas pracy z dziećmi z ADHD, OCD, zaburzeniami integracji sensorycznej i trudnościami w uczeniu się.


Superniania kontra trzyletni Antoś: jak telewizja uczy wychowywać dzieci / Anna Golus.

Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81033
Badając popularne programy rozrywkowe poświęcone wychowywaniu dzieci i rozmawiając z ich uczestnikami, Anna Golus pokazuje, w jaki sposób telewizja odzwierciedla i reprodukuje kulturę, która lekceważy i uprzedmiotawia osoby niepełnoletnie oraz wspiera oparte na przemocy wzorce relacji. Przyjmując perspektywę dzieci, autorka pokazuje, jak udział w tych programach i propagowane w nich metody wychowawcze szkodzą młodym ludziom i utrwalają ich niski status w rodzinie i społeczeństwie.